صفحهٔ اصلی

از دانشنامه فانتزیا

به دانشنامه‌ی فانتزیا خوش آمدید!

دانشنامه‌ی فانتزیا، مکانی برای کسب و اشتراک اطلاعات درباره‌ی رمان‌های فانتزی و علمی‌تخیلی موردعلاقه‌ی شماست. به مرور زمان، سعی ما بر این است که مجموعه‌های ع.ت.ف (علمی‌تخیلی و فانتزی) بیشتری را در دانشنامه اضافه کنیم. اگر می‌خواهید در گسترش این دانشنامه شریک باشید، یک حساب کاربری بسازید و کار خود را شروع کنید.

مجموعه‌های پشتیبانی شده

بایگانی نورطوفان

بایگانی نورطوفان (به انگلیسی: The Stormlight Archive) مجموعه‌ای در ژانر فانتزی و به قلم برندون سندرسون است. اولین جلد این مجموعه، به نام راه شاهان، در سال 2010 منتشر شد و از همان ابتدای انتشار به یکی از پرطرفدارترین و صاحب‌نام‌ترین فانتزی‌های نوین بدل شد. یکی از نقطه قوت‌های بایگانی نورطوفان، جهان‌سازی سرسام‌آور و پیچیده‌ی آن است و به همین دلیل است که یکی از مجموعه‌های پشتیبانی شده‌ی دانشنامه‌ی فانتزیا شده است. تا به این لحظه 4 جلد از 10 جلد این مجموعه منتشر شده است، به همراه 2 رمان کوتاه که به‌عنوان جلدهای فرعی می‌شود ازشان یاد کرد.

چرخ زمان

چرخ زمان (به انگلیسی: The Wheel of Time) مجموعه‌ای به نویسندگی رابرت جردن است که از سال 1990 تا 2013 منتشر شد. اولین جلد این مجموعه، چشم جهان نام دارد و به این جهان سرآغازی داد. چرخ زمان شامل 14 جلد اصلی و 1 جلد فرعی است و طولانی‌ترین مجموعه‌ی فانتزی نوشته شده است، تنها مالازان است که در صورت احتساب تمام مجموعه‌های ریز و درشتش طولانی‌تر از چرخ زمان خواهد بود. جدای از طول شگفت‌انگیز چرخ زمان، این جهان برای شخصیت‌پردازی‌های بی‌نظیر و جهان‌سازی مثال‌زدنی‌اش شناخته می‌شود. پس از مرگ غم‌انگیز جردن، برندون سندرسون بود که سه کتاب نهایی چرخ زمان را نوشت و به داستان پایان داد.


در حال حاضر، ما می‌خواهیم بر روی این دو مجموعه‌ی فانتزی تمرکز کنیم. ولی نگران نباشید، امیدواریم که در آینده مجموعه‌های بیشتری نیز به این فهرست اضافه شوند. هدف‌مان این است که در درازمدت بتوانیم دانشنامه‌ی فانتزیا را تا حدی گسترش دهیم که با تمام فانتزی‌خوان‌ها همراه باشیم.