صفحهٔ اصلی

از دانشنامه فانتزیا

به ویکی فانتزیا خوش‌آمدید! در این ویکی شما اطلاعاتی را درباره شخصیت‌ها، شهرها، جهان و تمام چیزهای دیگری که درباره رمان‌های فانتزی باید بدانید را پیدا خواهید کرد. ویکی فانتزیا برای حفظ مطالب این ویکی خصوصی شده است. در صورتیکه تمایل به کمک در توسعه این ویکی را دارید لطفا ثبت نام کنید. در ادامه چند رمان که در ویکی فانتزیا پشتیبانی خواهند شد ذکر شده است:

چرخ زمان

چرخ زمان (به انگلیسی: The Wheel of Time) یک مجموعه رمان فانتزی است که توسط نویسنده آمریکایی رابرت جردن نوشته شده‌است. چرخ زمان در ابتدا قرار بود یک مجموعه شش جلدی باشد اما جردن آن را به دوازده قسمت افزایش داد. جردن در سال ۱۹۸۴ شروع به نوشتن اولین نسخه از این کتاب با نام چشم جهان نمود که آن را در سال ۱۹۹۰ منتشر کرد.

جردن پیش از اتمام جلد آخر کتاب در سال ۲۰۰۷، به علت بیماری قلبی در گذشت و در همان سال، همسرش پس از مطالعه زاده مه، برندون سندرسون را برای اتمام کتاب انتخاب کرد. سندرسون با مطالعه یادداشت‌های جردن، به این نتیجه رسید که یک جلد برای اتمام کار کتاب کافی نیست و به همسر جردن پیشنهاد داد که در سه جلد کتاب را به پایان برساند که مورد موافقت همسر جردن قرار گرفت و این گونه چرخ زمان در نهایت چهارده جلدی شد. در این مجموعه از اسطوره‌ها و مکاتب زیادی مانند بوداییسم، هندوئیسم، فرهنگ اروپایی، اسطوره‌شناسی آسیایی و اسلامی استفاده شده‌است.

بایگانی نورطوفان

بایگانی نورطوفان (به انگلیسی: The Stormlight Archive) مجموعه‌ای فانتزی به نویسندگی برندون سندرسون است. این مجموعه در سال 2010 با رمان طریق شاهان آغاز شد. هر جلد این مجموعه جدای از داستان اصلی بر روی گذشته یکی از شخصیت‌های اصلی داستان تمرکز می‌کند. بایگانی نورطوفان یکی از معروف‌ترین و پرطرفدارترین رمان‌های فانتزی حال حاضر جهان است.

ارباب حلقه‌ها

ارباب حلقه‌ها (به انگلیسی: The Lord of the Rings) رمانی به سبک فانتزی به قلم جی.آر.آر. تالکین نویسنده و زبان‌شناس انگلیسی است. این مجموعه داستان ادامهٔ اثر پیشین تالکین با نام هابیت است که در همین ژانر نوشته شده بود. این کتاب طی ۱۲ سال از سال ۱۹۳۷ تا ۱۹۴۹ که بیشتر آن در زمان جنگ جهانی دوم بوده نگارش شده است. اگرچه این کتاب در بین خوانندگان به شکل یک سه‌گانه جا افتاده ‌است، اما در ابتدا بنا بود این اثر جلد اول کتاب سیلماریلیون باشد که نویسنده به دلایل اقتصادی تصمیم به حذف جلد دوم گرفت و کتاب ارباب حلقه‌ها را در سال ۱۹۵۴ تا ۱۹۵۵ در سه جلد منتشر کرد. از آن زمان تاکنون کتاب ارباب حلقه‌ها بارها تجدید چاپ شده و به زبان‌های زیادی ترجمه شده است. کتاب ارباب حلقه‌ها یکی از مشهورترین و تأثیرگذارترین کتاب‌های ادبیات در قرن ۲۱ به‌شمار می‌رود. این داستان در سال ۱۹۵۴ و ۱۹۵۵ میلادی در سه جلد – با عناوین یاران حلقه، دو برج و بازگشت پادشاه به چاپ رسید. تا امروز چند فیلم سینمایی و انیمیشن بر مبنای این داستان ساخته شده است که از میان آن، فیلم‌های سه‌گانه‌ای به کارگردانی پیتر جکسون شاخص‌تر هستند.

نورآور

مجموعه نورآور (به انگلیسی: Lightbringer) رمانی به نویسندگی برنت ویکس است و جز یکی از مجموعه‌های کم طرفدار در ایران است. برنت ویکس در سال 2010 اولین جلد رمان نورآور به نام منشور سیاه را منتشر کرد. مجموعه نورآور در پایان با پنج جلد به پایان رسید، اما هر روز به طرفداران این مجموعه اضافه می‌شود.